Sodium metal is produced commercially by the electrolysis of molten sodium chloride and chlorine is produced as a by product. How many litres of chlorine at 1.8 atm and 27° C will be produced if a current of 1.0 × 103 A is passed through NaCl (l) for 9.65 hr.?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2463
b
460
c
1800
d
1231.6
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
equivalents of Cl2 produced =1000×9.65×360096500=360moles of Cl2 =180 so V=nRTP⇒180×0.0821×3001.82463 L