Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A soft drink was bottled with a partial pressure of CO2 of 3 bar over the liquid at room temperature. The partial pressure of CO2 over the solution approaches a value of 30 bar when 44g  of CO2  is dissolved in 1 kg of water at room temperature. The approximate pH of the soft drink is ______×10−1(First dissociation constant of H2CO3=4.0×10−7;log2=0.3; density of the soft drink =1 g  mL−1)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 37.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Herny’s law : - ωg∝P(for 1 kg of ssolvent)In 100rg  of  H2Oωg1ωg2=P1P2 ⇒Δ4ω=303⇒ω=4.4g of ω2=0.1 moles of CO2 Wt. of solution =1000+4.4=1004.4g∴Vsol =1004.41=1004.4ml=1.0044l∴CO2=0.11.0044≃0.3M=H2CO3H2CO3⇌KalH++HCO3−H+=Ka1×C=4×10−7×10−1=2×10−4PH= --log (H+)
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A soft drink was bottled with a partial pressure of CO2 of 3 bar over the liquid at room temperature. The partial pressure of CO2 over the solution approaches a value of 30 bar when 44g  of CO2  is dissolved in 1 kg of water at room temperature. The approximate pH of the soft drink is ______×10−1(First dissociation constant of H2CO3=4.0×10−7;log2=0.3; density of the soft drink =1 g  mL−1)