Solid ammonium hydrogen sulphide decomposes according to the equation NH4HS(s)⇌NH3(g)+H2S(g) at 25°c. If the total pressure at equilibrium is 0.5 atm, the equilibrium constant Kp is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.25 atm2
b
0.5 atm 2
c
1.25 atm2
d
0.0625 atm 2
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The given reaction belongs to heterogeneous equilibrium, in which gaseous products are always formed in equal number of moles. So, partial pressures of gases PNH3=0.25 atm and PH2S=0.25 atm ∴Kp=PNH3PH2S=0.0625 atm2