A solid mixture 5 gram consists of lead nitrate and sodium nitrate was heated below 6000C until weight of residue was constant. If the loss in weight is 28%, find the amount of lead nitrate and sodium nitrate in mixture.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Lead nitrate = 3.32 gram and sodium nitrate = 1.68 gram
b
Lead nitrate = 1.68 gram and sodium nitrate = 3.32 gram
c
Lead nitrate = 4 gram and sodium nitrate = 1 gram
d
Lead nitrate = 2.5 gram and sodium nitrate = 2.5 gram
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Following are thermal decomposition processes.PbNO32a g→PbO+2NO2↑+12O2↑NaNO3b g→NaNO2+12O2↑∴a+b=5 .....1The loss in weight for 5 gram mixture =5×28100=1.4 gramResidue left = 5 – 1.4 = 3.6 gramThe residue contains PbO+NaNO2∵331 gram PbNO32 gives =223 g PbO∴ a g PbNO32 gives =223×a 331g PbO∵ 85 gram NaNO3 gives =69 gram NaNO2∴ b g NaNO3 gives =69×b85 gram NaNO2∴ 223×a331+69×b85=3.6 …..(2)Solving equations (1) and (2),∴ a=3.32 gram, b=1.68 gram