Solubility of a gas in water at STP is 0.2m. Henry's constant of the gas is equal to
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
pA=kAXA . . . 1Given,Molality of the solution = 0.2mNumber of moles of solute = 0.2Weight of water = 1000gNumber of moles of water =100018At STP, pA=1 barXA=n2n1+n2; n2<<