A solution containing 2.675 g of CoCl3.6NH3 (molar mass = 267.5 g mol-1) is passed through a cation exchanger. The chloride ions obtained in solution were treated with excess of AgNO3 to give 4.78 g of AgCl (molar mass = 143.5 g mol-1). The formula of the complex is (Atomic mass of Ag = 108 u)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
[Co(NH3)6]Cl3
b
[CoCl2(NH3)4]Cl
c
[CoCl3(NH3)3]
d
[CoCl(NH3)5]Cl2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mole of CoCl3.6NH3=2.675267.5=0.01 molAgNO3(aq)+Cl−(aq)→AgCl↓(white)+NO3−(aq)Mole of AgCl=4.78143.5=0.03 mol0.01 mol CoCl3.6NH3 gives = 0.03 mol AgCl∴ 1 mol CoCl3.6NH3 ionises to give = 3 mol Cl−Hence, the formula of compound is [Co(NH3)6]Cl3