A solution containing 30 g of non-volatile solute in exactly 90 gm water has a vapour pressure of 21.85 mmHg at 25oC. Further 18 g of water is then added to the solution. The resulting solution has a vapour pressure of 22.15 mmHg at 25oC. Calculate the molecular weight of the solute
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
74.2
b
75.6
c
67.83
d
78.7
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We have, po−21.8521.85=30×1890×m, for I case .....(i)wt. of solvent =90+18=108 gmpo−22.1522.15=30×18108×m, for II case .....(ii)By eq. (1) pom−21.85m=21.85×6=131.1By eq. (2) pom−22.15m=22.15×5=110.75On doing (1)-(2)0.30m=20.35m=20.350.30=67.83