Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A solution containing 28 g of phosphorus in 315 g CS2(b.p. 46.3oC) boils at 47.98oC. If Kb for CS2 is 2.34 K kg mol−1. The formula of phosphorus is (at. mass of P = 31).

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

P6

b

P4

c

P3

d

P2

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

ΔTb=mKb=wM×1000W×KbΔTb=47.98−46.3=1.681.68=28M×1000315×2.34M=28×1000×2.34315×1.68=123.73Atomicity = Mol.wt.At.wt.=123.7331=3.99~ 4.0So, Molecule is =P4
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring