A solution contains 10 mL of 0.1 N NaOH and 10 mL of 0.05 M H2SO4, pH of this solution is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
less than 7
b
7
c
Zero
d
greater than 7
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given, for NaOH, V = 10 mL, N = 0.1N For H2SO4,V=10mL,N=0.05N Milliequivalents of NaOH=10×0.1=1 Milliequivalents of H2SO4=10×0.05×2=1 H2SO4+2NaOH⟶Na2SO4+H2O ∴ The pH of solution =7 (neutral)