In a solution of CuSO4 how much time will be required to precipitate 2 g copper by 0.5 ampere current?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Wt. of Cu = 2g, Current, i= 0.5 ampere; t = time is sec= ?;Z (= electrochemical equivalent) = g. eq. wt. of Cu96500Z=63.52×96500According to Faraday's first law of electrolysis: W=it;t=WZit=2g×2×96500C63.5g×0.5 ampere =12157.48sec.