A solution has 1 : 4 mole ratio of pentane to hexane. The vapour pressure of pure hydrocarbons at 20oC are 440 mmHg for pentane and 120 mmHg for hexane. The mole fraction of pentane in vapour phase would be:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.786
b
0.549
c
0.478
d
0.200
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Total pressure of solution PS=PC5H12o.XC5H12o+PC6H140.XC6H14Thus, PS=440×15+120×45=184Therefore fraction of pentane in the vapour phase , ⇒ PC5H12o.XC5H12oPS = 88184 =0.478∴XC5H12(g)=0.478
A solution has 1 : 4 mole ratio of pentane to hexane. The vapour pressure of pure hydrocarbons at 20oC are 440 mmHg for pentane and 120 mmHg for hexane. The mole fraction of pentane in vapour phase would be: