A solution is prepared by adding 2 gof a substance A to 18 g of water. Calculate the mass per cent of the solute.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8%
b
9%
c
10%
d
11%
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
A solution is prepared by adding 2 g of a substance A to 18 g of water. Mass per cent of A= Mass of A Mass of solution ×100 =2g2g of A+18 g ofwater ×100 =2 g20 g×100=10%