Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A solution of a salt of a metal was electrolysed for 150 minutes with a current of 0.15 amperes. The weight of metal deposited was 0.783 g. The equivalent weight of the metal is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

55.97 g

b

65.97 g

c

75.97 g

d

85.97 g

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Time (t) = 150 min = 9000 secCurrent (I) = 0.15 AWeight of metal (w) = 0.783 gWe know Q=I×t=0.15×9000=1350 C. 1350 C of electricity will deposit 0.783 g of metal, so 96500 C of electricity will deposit 0.783×965001350=55.97 g
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring