A 5.25% solution of a substance is isotonic with a 1.5% solution of rea (molar mass = 60 g mol-1) in the same solvent. If the densities of both the solutions are assumed to be equal to 1.0 g cm-3, molar mass of the substance will be :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Solution with the same osmotic pressure are isotonic Let the molar mass of the substance be M π1=π2C1RT=C2RTC1=C2w1m11000V1in ml= w2m21000V2in mlV1=V2=100mlSo, 5.25M=1.560∴ M=5.25×601.5=210