Some older emergency oxygen masks containing potassium superoxide, KO2 which reacts with CO2 and water in exhaled air to produce oxygen according to the given equation. If a person exhales 0.667 g of CO2 per minute, how many grams of KO2 are consumed in 5.0 minutes?4KO2+2H2O+4CO2⟶4KHCO3+3O2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10.7
b
0.0757
c
1.07
d
5.38
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
1 min -0.667 gm5 min- ?⇒5x0.667=3.335 gmno. of moles of CO2 =wtg.mwt =3.33544=0.075795Moles of KO2 consumed =0.075795mass of KO2 =?No. of moles of KO2 =wtg.mwt0.075795 =x71x =0.075795 x 71 =5.38 gms