A specific dye when dissolved in water was found to absorb maximum light at 4500Ao. Its maximum fluorescence emission is at 5000Ao. On the average, the number of fluorescence quota is 52% of the number of quanta absorbed. Calculate the percentage of absorbed light that is emitted as fluorescence. Use wavelengths of maximum absorption and emission.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 46.9.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
(i) Energy (E) absorbed by each photon=hv=hcλ. Hence:E=6.626×10−34Js×3.0×108ms−4500×10−10m=4.4×10−19J(ii) Energy (E) emitted by each photon=hcλ=6.626×10−34Js×3.0×108ms−5000×10−10m=3.97×10−19J∴ Energy fraction emitted=3.97×10−19J4.4×10−19J×52100×100=46.9%