The standard electrode potential for the following reaction is +1.33 V. The potential at pH = 2.0 cannot beCr2O72-aq,1M+14 H+aq+6e- → 2Cr3+aq, 1M+7H2Ol
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
+1.820 V
b
+1.990 V
c
+1.608 V
d
+1.0542 V
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given, Standard electrode potential E°= + 1.33V Electrode potential, E=?,PH=2E=Eo−0.059/n logOPRP⇒ECr2O72-/Cr3+=ECr2O72-/Cr3+o−0.05916×logCr3+2Cr2O72-×1H+14⇒ECr2O72-/Cr3+=1.33−0.05916log1(0.01)14 ⇒1.0542 V