The standard EMF of a cell, involving one electron charge is found to be 0.591 V at 25°C. The equilibrium constant of the reaction is (F= 96,500 C mol‐1 : R =8.314 J K‐1 mol‐1)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.0 × 101
b
1.0 × 1030
c
1.0 × 1010
d
1.0 × 105
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We have E∘cell = 0.0591n log Kc , so log Kc= 1×0.5910.0591=10 or Kc =1×1010