Standard Enthalpy of formation of water is -285kJ/mole. Enthalpy of neutralization of strong acid and strong base is -57 kJ/mole. From the heat released by the formation of one mole of liquid water from its constituent elements in their standard states, the number of moles of liquid water that can be ionized will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3
b
5
c
10
d
6
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given H2g+12O2g→H2Ol ; ∆H=-285 kJ/mole;.....I; H+aq+OH-aq→H2Ol ; ∆H=-57 kJ/mole;.......II; Ionisation of one mole of water H2Ol→H+aq+OH-aq ; ∆H=+57 kJ/mole;...III; Heat liberated from Eq I(285 kJ/mole) is utilized in Eq III; Number of moles of water ionized=28557moles=5 moles;