The standard equilibrium constant, Kpat 298 K for the reaction, N2(g) + 3H2(g) ⇌ 2NH3(g) is 5.8 x 105. The value of standard equilibrium constant, if the concentration of gases is expressed in terms of mol/L, will be: [Given: R = 0.08314 L bar K-1 mol-1]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
N2g + 3H2g → 2NH3gΔng = nPg − nRg= 2−4=−2KP=KCRT−2KC=KPRT2= 5.8 x 105 (0.08314 x 298)2 = 5.8 x 105 (613.24) = 3.56 x 108 M–2