Standard molar enthalpy of combustion of glucose is -2880 kJ. If only 25% of energy is available for muscular work and 1.0 km walk consumes 90 kJ of energy, what maximum distance (in km) a person can walk after eating 90 g of glucose
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Energy available =25100×2880×12=360 Minimum distance =190×360=4km