Statement 1 : A solution of Ni(NO3)2 is electrolysed between platinum electrodes using current of 5 A for 20 minute. The weight of Ni deposited is 1.825 g.Statement 2 : The mass of substance deposited during the electrolysis of an electrolyte is inversely proportional to the quantity of electricity passed through the electrolyte.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Both statements 1 and 2 are correct
b
Both statements 1 and 2 are incorrect
c
Statement 1 is correct statement 2 is incorrect
d
Statement 1 is incorrect statement 2 is correct
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Electricity used = 5 x 20 x 60 =.6000 CNi(NO3)2+2H++2e-2F→ Ni58.7 g+2HNO3Charge required to deposit 1 mole Ni = 2 F = 2 x 96500 = 1.93 x 105 C1.93 x 105 C of charge produce Ni = 58.7 g6000 C charge will produce Ni=58.7×6000 C1.93×105=1.825 gAssertion is true but reason is false as mass of substance deposited is directly proportional to the quantity of electricity passed.