The strength of 5.6 volume hydrogen peroxide (of density 1 g/mL) in terms of mars percentage and molarity (M), respectively are :(Take molar mass of hydrogen peroxide as 34 g/mol)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.85 and 0.25
b
0.85 and 0.5
c
1.7 and 0.25
d
1.7 and 0.5
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Molarity =5.611.2=0.5 M0.5 m oles of H2O2 in 1 L solution As d= 1gmcc (0.5×34)gms of H2O2 in 1 kg solution Mass percentage of H2O20.5×341000×100 = 1.7%