Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A substance having a half-life period of 30 minutes decomposes according to the first order rate law. The fraction decomposed, the balance remaining after 1.5 hours and time for 60% decomposition on its doubling the initial concentration will be.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

87.4; 0.126; 39.7 min

b

80.6; 0.135; 40.8 min

c

90.5; 0.144; 2829 min

d

802; 0.135; 26.6 min

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

We know that K=0.693t1/2=0.69330=0.023/min⁡−1Let the initial concentration of the substance = 100 and the substance decomposed in 1.5 hours (90 min) = x then, a−x=100−xSubstituting these values in K=2.303tlog⁡(aa−x)⇒ 0.0231=2.30390log⁡100100−xlog⁡100100−x=0.0231×902.303⇒ x=87.4So the fraction decomposed in 1.5 hours =87.4100=0.874Fraction remaining behind after 1.5 hours =1−0.874=0.126The time required for 60% of decomposition K=2.303tlog⁡(aa−x)⇒ 0.023=2.303tlog⁡(10040)t=2.3030.0231log⁡(104)=39.7 minutesSince the reaction is of first order the time required to complete specific fraction is independent of initial concentration (or pressure). Hence 60% of the reaction will decompose in 39.7 mins in this case also.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring