Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The sulphate of a metal M contains 9.87% of M. This sulphate is isomorphous with ZnSO4⋅7H2O. The atomic weight of M is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

40.3

b

36.3

c

24.3

d

11.3

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

As the given sulphate is isomorphous with ZnSO4⋅7H2O its formula would beMSO4⋅7H2O⋅m is the atomic weight of M, Molecular weight of MSO4⋅7H2O=m+32+64+126=m+222Hence % of M =mm+222×100=9.87 (given) or100m=9.87m+222×9.87 or 90.13m=222×9.87 or m=222×9.8790.13=24.3
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring