Suppose 10−17 J of energy is needed by the interior of human eye to see in an object. How many photons of green light (1 = 550 nm) are needed to generate this minimum amount of energy ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
14
b
28
c
39
d
42
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let the number of photons required be n.E =nhCλnhcλ=10−17 n=10−17 ×λhc= 10−17 × 550 × 10−96.626 × 10−34 × 3 × 108=27.6 ≃ 28 photons
Suppose 10−17 J of energy is needed by the interior of human eye to see in an object. How many photons of green light (1 = 550 nm) are needed to generate this minimum amount of energy ?