Thermal decomposition of a compound is of first order. If 50% of a sample of the compound is decomposed in 120 minutes how long will it take for 90% of the compound to decompose?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
399 min
b
410 min
c
250 min
d
120 min
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
First calculate the values of K K=0.693T1/2=0.693120=5.77×10−3min−1Now we know that for a first order reactionK=2.303tlog(aa−x)Here the initial concentration a = 100 and x = 90∴ 5.77×10−3=2.303tlog100100−90t=2.3035.77×10−3log(10010)Solving, t = 399 minute