Thermal decomposition of compound x is a first order reaction. If 75% of x is decomposed in 100 min. How long will it take for 90% of the compound to decompose? Given log 2 = 0.30
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
190 min
b
176.66 min
c
166.66 min
d
156.66 min
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
K=1tln11−3/4=1100ln(4)K=ln4100 and t.9=1kln[10]=100ln4ln10 =100.6=166.66 min.