The time period to coat a metal surface of 80 cm2 with 5 × 10–3 cm thick layer of silver (density 1.05 g cm–3) with the passage of 3A current through a silver nitrate solution is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
mass of Ag required to coat the given surface = d×thickness×surface Area=80×5×10-3×1.05=0.42gmNumber of equivalents of Ag = 0.42108Number of coulombs required =96500×0.42108=375.28 CoulAmp×sec=coulomb t (sec) =375.283≅125
The time period to coat a metal surface of 80 cm2 with 5 × 10–3 cm thick layer of silver (density 1.05 g cm–3) with the passage of 3A current through a silver nitrate solution is