In transforming 0.01 mole of PbS to PbSO4 the volume of 10 volume H2O2 required is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
11.2 ml
b
22.4ml
c
44.8ml
d
33.6ml
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
PbS+4H2O2→PbSO4+4H2O4H2O2→4H2O+2O2 4 x 34 2 mole 2 x 22.4 litre at STP = 44.8For 1 mole of PbS ----------- 44.8 lit of O2 at STP is required 0.01 mole of PbS ----------- 0.448 lit of O2 at STP is required Volume of O2 at STP = Volume in ml x volume strength 448 ml = Volume in ml x 10 Volume in ml = 44810=44.8 ml