Two gaseous samples were analyzed. One contained 1.2g of carbon and 3.2g of oxygen. The other contained 27.3% carbon and 72.7% oxygen. The experimental data are in accordance with
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Law of conservation of mass.
b
Law of definite proportions.
c
Law of reciprocal proportions.
d
Law of multiple proportions.
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
% of carbon from 1st sample = 1.21.2+3.2×100=27.3% of oxygen from 1st sample = 3.21.2+3.2×100=72.7% of carbon and oxygen from both samples are same.Above data confirms that both samples have same composition Therefore, law of definite proportions is obeyed.