Two gases A and B having the molar mass 60 and 45 g mol-1, respectively are enclosed in a vessel. The weight of A is 0.5 g and that of B is 0.2 g. The total pressure of the mixture is 750 mm. The partial pressure of gas A and B respectively are
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
260 mm,490 mm
b
l90mm, 560 mm
c
490 mm, 260 mm
d
520 mm, 290 mm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Number of moles of A = 0.5060=0.0083Number of moles of B =0.2045=0.0044 Total pressure =750 mm of HgpA= mole fraction of A× total prelssure =0.00830.0083+0.0044×750=490 mmpB=750-490=260 mm