Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two liquids A and B from ideal solutions. At 300 K, the vapour pressure of solution containing 1 mole of A and 3 mole of B is 550 mm Hg. At the same temperature, if one more mole of B is added to this solution, the vapour pressure of the solution increases by 10 mm H8. Determine the vapour pressure of A and B in their pure states (in mm Hg):

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

400, 600

b

500, 500

c

600, 400

d

None of these

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Since, P=XAPA∘+XBPB∘,we have  11+3PA∘+31+3PB∘=550 mm Hg 11+4PA∘+41+4PB∘=560 mm Hg That is 0.25PA∘+0.75PB∘=550 mm Hg               0.20 PA∘+0.8PB∘=560 mm Hg Solving for Pj and PBo, we get; PA∘=400 mm Hg and PB∘=600 mm Hg
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring