Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two liquids X and Y form an ideal solution at 300 K, vapour pressure of the solution containing 1 mol of X and 3 mol of Y is 550 mmHg. At the same temperature, if 1 mol of Y is further added to this solution, vapour pressure of the solution increases by 10 mmHg. Vapour pressure (in mmHg) of X and Y in their pure states will be, respectively

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

200 and 300

b

300 and 400

c

400 and 600

d

500 and 600

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

pT=pAoXA+pBoXB550=pAo×14+pBo×34Thus, pAo+3pBo=2200                        … (i) When 1 mole of Y is further added to the solution, vapour pressure of a solution becomes 560 mm Hg. Thus, 560=pAo×15+pBo×45Thus, pAo+4pBo=2800                          … (ii)On subtracting Eq. (ii) by Eq. (i) we get pBo=2800-2200⇒pBo=600Putting the value of pBo in Eq. (i) pAo+3×600=2200pAo=2200-1800=400
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring