Two moles of an ideal solution is prepared by mixing pure liquids ‘A’ and ‘B’ at 27ºC. The mole percent of ‘A’ in the vapor above the solution is 60. Vapor pressure of pure liquids A & B are PA0=120mm Hg and PB0=80mm Hg respectively. What is the magnitude of free energy change of mixing ΔmixGfor solution in calories? (Take, R=2 cal K-1 mol-1,log2=0.3,log3=0.48,log5=0.7,2.303≃2.3 )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.