Two oxides of a metal contain 50% and 40% metal M respectively. If the formula of the first oxide is MO2, theformula of the second oxide will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
M2O5
b
MO3
c
M2O
d
MO2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
First oxide Second oxideM 50% M = 40%O 50% Formula = ?Let the atomic weight of metal = x∴ % of M in MO2 = 1×x×100x+32=50 (given)Hence x = 32∴ Empirical formula of second oxide:O=6016=3.75 M=4032=1.25 3.751.25=31.251.25=1Thus, the formula of second oxide = MO3