Two solutions of a substance (non-electrolyte) are mixed in the following manner. 480 ml of 1.5 M first solution 520 ml of 1.2M second solution. What is the molarity of the final mixture?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.344
b
2.34
c
4.34
d
5.34
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Molarity of mixture ‘M-mix’ can be calculated by:M-mix = =M1V1+M2V2V1+V2=1.5×480+1.2×520480+520=720+6241000 = 1.344 M