Two volatile liquids ‘A’ and ‘B’ are mixed in the mole ratio 4 : 1. Vapour pressure of pure liquid ‘A’ is 400 mm Hg and pure liquid ‘B’ is 800 mm Hg. Mole fraction of ‘B’ in vapour phase will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.63
b
0.45
c
0.67
d
0.33
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
GivennA:nB=4 : 1 XA=45; XB=15; Applying Raoult's law pA=pA0XA; pB=pB0XB pA=40045=320 mmHg pB=80015=160 mmHg ptotal=pA+pB=480 mmHg Applying Dalton's law in vapour phase pB=ptotalyByB=M.F. of 'B' in vapour phase yB=160480=0.33