Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Two volatile liquids A and B are mixed in the mole ratio 3 : 2 to form an ideal solution. Vapour pressure of pure liquids A and B is 600 mm Hg and 300 mm Hg respectively. Mole fraction of B in vapour phase is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.66

b

0.33

c

0.25

d

0.4

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Mole fraction in liquid mixtureXA=35 ; XB=25Given  pAo=600 mm ;   pBo=300 mmAccording to Raoult's law Ptotal=pAoXA+pBoXBPtotal=60035+30025Ptotal=360+120mmIn vapour phase, applying Dalton's lawpB=ptotal×yByB=pBptotalyB=120480yB=0.25
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Two volatile liquids A and B are mixed in the mole ratio 3 : 2 to form an ideal solution. Vapour pressure of pure liquids A and B is 600 mm Hg and 300 mm Hg respectively. Mole fraction of B in vapour phase is