Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The uncertainity in the position of an electron (mass 9.1×10−28 g) moving with a velocity of 3.0×104 cm−1 accurate up to 0.011%, will be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.92 cm

b

7.68 cm

c

0.175 cm

d

3.84 cm

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Δx=? cm me=9.1×10−28 g ϑ=3×104 cms−1 Δϑ=3×104×0.011100=3.3 (Δx)(Δϑ)=h4πm (Δx)=h4πm(Δϑ)            =6.6×10−274×3.14×9.1×10−28×3.3            =0.17 cm
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring