Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The uncertainty in position and velocity of the particle are 0.1 nm and 5.27  ×  10−27  ms−1 respectively. Then the mass of the particle is : h=6.625  × 10−34 Js

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

200 g

b

300 g

c

100 g

d

1000 g

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Δx=  0.1  × 10−9 m. ΔV=5.27  ×  10−27  ms−1.∴     Δx  ×   mΔV =h4π∴     0.1  × 10−9 m  ×  5.27  ×  10−27 =0.527 ×  10−34.∴     m=0.1  kg.  =  100  g.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring