Upon combustion, a gaseous hydrocarbon yields 0.72 g of water and 3.08 g of CO2. The empirical formula of the hydrocarbon is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
C3H4
b
C6H5
c
C7H8
d
C2H4
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let the empirical formula of the hydrocarbon be CxHy. The combustion reaction is CxHy+(x+y/4)O2→xCO2+y/2H2O ∴xy/2=3.08g/44 g mol−10.72g/18 g mol−1=3.08×180.72×44=74 ⇒x:y=7:8So, the empirical formula of the hydrocarbon is C7H8.