Using bond energy data, calculate heat of formation of isoprene5Cs+4H2g→H2C=C|CH3−C|H=CH2Given, C-H = 98.8 kcal, H-H 104 kcal C-C = 83 kcal C=C - 147 kcal and C(s) → C(g) = 171 kcal
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is +20.6 KCAL.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ΔHReaction = Bond energy data released for formation of bond + Bond energy data used for dissociation of bondΔHReaction =2(C−C)+2(C=C)+8(C−H)+5Cs→g+4H−H=[2×83+2×147+8×98.8]+[5×171+4×104]=+20.6kcal