'V' ml of 0.25 M AgNO3 required for complete precipitation of chloride ions present in 50 ml of 0.02 M solution of [Cr(H2O)6]Cl3.'V' = ----------------------------------- ml
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 12.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
No. of milli moles of complex = 50 ×0.02 = 1[Cr(H2O)6]Cl3 ⇌[Cr(H2O)6]+3 + 3 Cl--No. of milli moles of Cl-- = No . of milli moles of Ag+ = 1×3 = 3 ( 1 mole of complex gives 3 mole of Cl-)V (ml) ×0.25 = 3V(ml) =30.25 = 12
'V' ml of 0.25 M AgNO3 required for complete precipitation of chloride ions present in 50 ml of 0.02 M solution of [Cr(H2O)6]Cl3.'V' = ----------------------------------- ml