Vapour density of a metal chloride is 66. Its oxide contains 53% metal. The atomic weight of the metal is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
21
b
54
c
27.06
d
2.086
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let wt. of metal oxide = 100 gwt. of metal = 53 gwt. of oxygen = 47 gEquivalent weight of oxygen =wt. of metalwt. of oxygen × 8=5347 × 8=9.02Valency=2 × V.DE+35.5 = 2 × 669+35.5=13244.5=2.96=3∴ Atomic weight = Equivalent weight x Valency = 9.20 x 3 = 27.06