Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The vapour density of a mixture containing NO2 and N2O4 is 38.3 at 27°C. Calculate the moles of NO2 in 500 g of the mixture.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 2.19.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

mol. mass of mixture = 2 × 32.3 = 76.6 No. of moles in 500g of mixture =50076.6Let ag of NO2 is present in mixture.Moles of NO2 + Moles of N2O4 = Moles of mixture.a46+500−a76.6=50076.6 or a=100.52g Moles of NO2 in mixture =100.5246=2.19
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring