The vapour density of N2O4 at a certain temperature is 30.67. The percentage of dissociation of N2O4 at given temperature is ___?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
55.5%
b
60%
c
70%
d
50%
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
N2O4⇌2NO2 Initially 1mole 0 -x +2x at equilibrium 1-x 2xAccording to law of conservation of mass, mass of equilibrium mixture is 92 grams.Mass of 1mole of equilibrium mixture =921+x921+x=2×30.67x=0.5 So, N2O4 has been 50% dissociated at given temperature or you can use where D = theoritical vapour density (GMW/2), d= experimentally determined vapour density, n= no of product ions or molecules formed from one molecule of reactant