Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Vapour pressure of CCl4 at 25oC is 143 mmHg ,0.05 g of a non-volatile solute (mol. wt. = 65) is dissolved in 100 ml CCl4. Find the vapour pressure of the solution (Density of CCl4=1.58 g/cm3)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

143.99 mm

b

94.39 mm

c

199.34 mm

d

141.97 mm

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Po-PsPo=w×MmW=143-1.03=141.97 mm                                                                   ORPo-PSPo= nBnA nB= 0.0565=0.00076wCCl4 = V×d = 100×1.58=158 nA = 158154Po-PSPo= 0.0565×154158Po-PSPo=0.007 143-PS=0.007×143 143 -PS =1.001 PS=143-1.001=141.99mm of Hg
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
Vapour pressure of CCl4 at 25oC is 143 mmHg ,0.05 g of a non-volatile solute (mol. wt. = 65) is dissolved in 100 ml CCl4. Find the vapour pressure of the solution (Density of CCl4=1.58 g/cm3)