Vapour pressure of liquid ‘A’ is 400mm Hg and liquid ‘B’ is 600mm Hg. If the V.P of the mixture containing 1:1 mole ratio of ‘A’ and ‘B’ is 504 mm Hg then the incorrect statement is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
PA0 = 400mm ; PB0 = 600mm;XA=XB=0.5; Ptotal=4000.5+6000.5=500 mm Hg;But the VP of the mixture is greater(504 mm Hg) than expected from Raoults law. It shows positive deviations from Raoult’s law∴ ΔHmix > 0ΔVmix > 0Boiling point of mixture is lesser than its components;∆Gmix< 0…..for ideal and also for non ideal solutions;
Vapour pressure of liquid ‘A’ is 400mm Hg and liquid ‘B’ is 600mm Hg. If the V.P of the mixture containing 1:1 mole ratio of ‘A’ and ‘B’ is 504 mm Hg then the incorrect statement is