Vapour pressure of two pure liquids A and B are 450 mm and 700 mm Hg respectively at 6230C. If the total vapour pressure of the liquid mixture is 600 mm then the mole fraction of ‘A’ in vapour phase is equal to
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to Raoult’s lawPtotal = PAoXA+PBoXB600=450XA+7001−XA600=450XA+700−700XAXA=100250=0.4XB=0.6XA,XB …. M.F of A and B in liquid mixture YA,YB…. M.F of A and B in vapour phaseIn vapour phase applying Dalton’s lawYA=PAPtotal = PAoXA600=4500.4600=0.3